Jaunums!
Žurnāla “Veselība” pielikums
VESELI KAULI & LOCĪTAVAS

Riņķa dancis ap artrītu

Par sadzīvošanu ar reimatoīdo artrītu jāzina trīs svarīgas lietas. Pirmā – ir iespējama terapija, kas slimību var apturēt (kaut gan pilnībā izārstēt to nevar), otrā – nav ieteicams aizrauties ar pretsāpju līdzekļiem, trešā – ļoti būtiski palikt fiziski aktīvam par spīti sāpēm. Skaidro reimatoloģe Anda Kadiša.

Osteoporoze var pielavīties ikvienam

Lai gan osteoporozes „uznāciens” notiek pusmūžā, tā ir slimība, par kuras novēršanu jāsāk domāt kopš bērnības. Svarīgi, lai jaunieši līdz 20–30 gadu vecumam sasniegtu maksimālo kaulu minerālā blīvuma masu. Patiesība neslēpjas sarežģītās formulās, bet gan ikdienas paradumos.

Par maz saules = par maz D vitamīna = pārāk trausli kauli

Zema imunitāte, lūstoši nagi, bojāti zobi, ādas problēmas, sāpoši un trausli kauli vedina domāt, ka kalcijs organismā neuzsūcas, kā nākas. Tā notiek D vitamīna deficīta dēļ. Uzzini, kā to novērst!

 

Podagra – ne tikai smalku ļaužu kaite/ Podagra – smalkais kāju slazds

Šī ir viena no senākajām slimībām, kas pētīta un aprakstīta medicīnas literatūrā un joprojām dzīva leģenda, ka podagra ir smalku kungu slimība, ko izraisījusi uzdzīve un izsmalcināti ēdieni. Mūsdienu patiesība nedaudz atšķiras, tomēr nemainīgs ir fakts – ar podagru vairāk slimo vīrieši un tās ārstēšanas process ir ģimenes ārsta ziņā. Galvenais ārstēšanu uzsākt jau slimības pirmajā stadijā, kad vēl nav jūtamas locītavu sāpes.

 

6 jautājumi par savādo parādību – locītavu krakšķēšanu

Varbūt kādam ir zināma situācija, kad gribas sarāt kādu kauliņu krakšķinātāju, kas ik pa brīdim izrausta katru pirkstu, labsajūtā izbaudot katru „krikt!”. Izrādās, locītavu krakšķēšana var būt nopietnas saslimšanas simptoms, tāpēc svarīgi to noskaidrot.

 

Vajadzīga palīdzība greizajam īkšķim

Kad kāju pirksti jau rāda pigu, jo īkšķis palīdis zem otrā pirksta, un vairs nezini, kādus apavus pirkt, lai staigāšana būtu iespējama, visticamāk, vilciens, ar kuru varēji aizbraukt garām operācijai, ir nokavēts. Taču, laikus pamanot pirmās pēdas kaulu deformācijas pazīmes, vēl ir daudz iespēju, kā procesu apturēt bez skalpeļa.

Plīsis menisks. Jāoperē vai sadzīs tāpat? 

Liels risks piedzīvot meniska plīsumu ir senioriem, jo dzīves laikā skrimšļi nodilst, kļūst sausi, trausli, tomēr 80% pacientu ar šo traumu ir gados jauni cilvēki, kuri aizraujas ar tādiem riskantiem sporta veidiem kā basketbols, futbols, rokasbumba, šķēpmešana, augstlēkšana, skriešana, bet ko tad, ja esi aktīvs seniors ar plīsušu menisku...? Operēt? Neoperēt...?

Sāp plecs! Kas tam vainas?

Plecs ir viskustīgākā locītava, kas diemžēl reizēm mēdz pievilt – sāk sāpēt, īdēt, nekustas, kā nākas. Meklējam iemeslus un palīdzību!

Kauliņi sāp, jo aug!

Vecāki, nebīstieties un nepārdzīvojiet, ja jūsu 3–12 gadus vecais bērns naktī žēlojas: „Man sāp kājiņas!” Augšanas sāpēm ir jocīgs raksturs, tāpēc tās jāmāk atšķirt no citām, iespējams, daudz nopietnākām kaitēm, kas tiešām jāizmeklē un jāārstē. 

Ēd uz kaulu veselību!

Kad runa ir par kaulu veselību un uzturu, zinām, ka viens no galvenajiem elementiem, kas nepieciešams, ir kalcijs. Ja vēl pietiekamā daudzumā ir D vitamīns, kas kalcijam ļauj uzsūkties, tad nekādu bēdu – ar kauliem viss būs kārtībā. Tomēr tas nav tik vienkārši!

Terapijas un metodes. Tavas tiesības uz kustīgu dzīvesveidu!

Cilvēks dzīvo arvien garāku mūžu. Tas ir labi – vairāk varam piedzīvot. No otras puses – jo ilgāk dzīvojam, jo lielāks risks, ka dzīves otrajā cēlienā nāksies sastapties ar locītavu vainām. Par laimi, 21. gadsimts mums uz paplātes pasniedz dažādas terapijas iespējas pašsajūtas uzlabošanai. Ko izvēlēties – kādu no fizikālās terapijas metodēm? Vai varbūt alternatīvo osteopātiju vai locītavu sāpju mazināšanu ar dēlēm?

kauli12122017_rgb.jpg

Pērc žurnālu preses tirdzniecības vietās visā Latvijā

vai www.ekiosks.lv